Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa, _6184a_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, skuren akantusdekor,_6185a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal, _6186a_lg.jpeg
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _6187a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,_6188a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, _6189a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,_6190a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _6191a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,_6192a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Matta/vävnad, antik Kelim, antagligen Anatolien, mittsöm avlägsnad,_6193a_8d8c39581e93a19_lg.jpeg
Matta/vävnad, antik Kelim, antagligen Anatolien, mittsöm avlägsnad,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer (Karre Klint ?) för Gemla, Diö, stol, svarvat och bonat trä med flätad sits, _6194a_8d8c37e901ae136_lg.jpeg
Okänd designer (Karre Klint ?) för Gemla, Diö, stol, svarvat och bonat trä med flätad sits,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergèrer/öronlappsf¨åtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _6195a_8d8c37f0b722262_lg.jpeg
Bergèrer/öronlappsf¨åtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Brieditis, Katarina för IKEA, matta, handtuftad ull, "Tise",_6196a_8d8c37eb11ee8b7_lg.jpeg
Brieditis, Katarina för IKEA, matta, handtuftad ull, "Tise",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _6197a_8d8c37c15664960_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängkammarbyrå, alm med intarsia och grå kalkstensskiva, Swedish Grace, _6198a_8d8c37c28d5baa8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Pall, bonat trä, sekelskiftet 1900, _6199a_8d8c394181c81e5_lg.jpeg
Pall, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Robys (egentligen Robert Wolff), litograferad poster, "Byrrh - Joueux et fier", 1937,_6200a_8d8c37e9f956b58_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brickbord, skuret och bemålat trä med plåtbricka, gustaviansk stil, 1800-tal, sarg med bladstav, _6201a_8d8c3938cbd0e5f_lg.jpeg
Brickbord, skuret och bemålat trä med plåtbricka, gustaviansk stil, 1800-tal, sarg med bladstav,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal, _6202a_lg.jpeg
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv, _6203a_lg.jpeg
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning, _6204a_lg.jpeg
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Taklampa, brons, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, 15 ljusarmar,_6205a_8d8c38d1526b3a5_lg.jpeg
Taklampa, brons, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, 15 ljusarmar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _6206a_8d8c38d99a8ac0e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _6207a_8d8c38da8247863_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,_6208a_8d8c38d2aa9e145_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hillfon, Curt, färgserigrafi, komposition, _6209a_8d8c38d47faf05e_lg.jpeg
Hillfon, Curt, färgserigrafi, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,_6210a_8d8c38d55c0fab9_lg.jpeg
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,_6211a_8d8c38d627c13b0_lg.jpeg
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Saint-Phalles, Niki de, färgserigrafi, "Je t'aime", _6212a_8d8c38d6de6d2cb_lg.jpeg
Saint-Phalles, Niki de, färgserigrafi, "Je t'aime",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snedklaffsekretär, rikt skuren ek, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början, _6213a_8d8c393cd51596d_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, rikt skuren ek, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Byrå, rikt skuren ek med marmorskiva, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början, _6214a_8d8c393ecfb0641_lg.jpeg
Byrå, rikt skuren ek med marmorskiva, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Väggspegel, skuren och bonad ek, Belgien, 1900-talets början,_6215a_8d8c39439105b3c_lg.jpeg
Väggspegel, skuren och bonad ek, Belgien, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,_6216a_lg.jpeg
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,_6217a_lg.jpeg
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall, _6218a_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, flintgods, art-déco, 1920-tal, klotformad med konisk mynning och uppsvängd hänkel,_6219a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
2 delar grafik: Frisk, Thomas, färgetsning,' Akropolis V' respektive Zetterqvist, Jörgen, litografi, solbadare,_6220a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal, _6221a_lg.jpeg
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, Stenbottet respektive Vinge, ur serien "Ur fjärilarnas liv",_6222a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skön, Josefin, färgetsning, sommardrömmar, signerad, daterad -78 och numrerad 14/50, _6223a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga", _6224a_lg.jpeg
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _6225a_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Vägghyllor, 1 par_6226a_lg.jpeg
Vägghyllor, 1 par
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Karaff med propp, porslin, Lomonosov, Moskva, 1900-talets 2 hälft, _6227a_lg.jpeg
Karaff med propp, porslin, Lomonosov, Moskva, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,_6228a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer, _6229a_lg.jpeg
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap, _6230a_lg.jpeg
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg, _6231a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK