Parti delvis äldre kompasser, kartinstrument mm,_6280a_8d8c3b2b069c89e_lg.jpeg
Parti delvis äldre kompasser, kartinstrument mm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Plaketter, 4 st, 3 st i så kallat Böttger Steinzeug, Meissen 1900-tal, _6281a_8d8c3b2197ff8fb_lg.jpeg
Plaketter, 4 st, 3 st i så kallat Böttger Steinzeug, Meissen 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindqvist, Rudolf, olja, stilleben, _6282a_8d8c3b4f4b295df_lg.jpeg
Lindqvist, Rudolf, olja, stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Handspegel samt -borste, silver, 1900-talets 1 hälft,_6283a_8d8c3b1d89dfc75_lg.jpeg
Handspegel samt -borste, silver, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,_6284a_8d8c3b1f6005273_lg.jpeg
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fugère, Henry, skulptur, bronserad metall, sekelskiftet 1900, Orpheus,_6285a_8d8c3b7449dc644_lg.jpeg
Fugère, Henry, skulptur, bronserad metall, sekelskiftet 1900, Orpheus,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Parti porslin, Meissen, 1900-tal; 6 kaffekoppar med 7 underfat, mjölkkanna samt sockerskål med lock, _6286a_8d8c3b75e59a0e9_lg.jpeg
Parti porslin, Meissen, 1900-tal; 6 kaffekoppar med 7 underfat, mjölkkanna samt sockerskål med lock,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Assietter, 7 st porslin, Meissen, 1900-tal, _6287a_8d8c3b772ae2af6_lg.jpeg
Assietter, 7 st porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti apotekskärl mm, glas och porslin, 1900-talets 1 hälft, _6288a_8d8c3b78275ece5_lg.jpeg
Parti apotekskärl mm, glas och porslin, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,_6289a_8d8c3b493c1af12_lg.jpeg
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Boléro, nutria, _6290a_8d8c3b55a114a9c_lg.jpeg
Boléro, nutria,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",_6291a_8d8c3b4ba81099f_lg.jpeg
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sköld, bemålat trä och läder, _6292a_8d8c3b4cdf5e87e_lg.jpeg
Sköld, bemålat trä och läder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, stilleben med ostron och champagne,_6293a_8d8c3bb4cb06e94_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,_6294a_8d8c3b5277a57d8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid, _6295a_8d8c3b53905aecc_lg.jpeg
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,_6296a_lg.jpeg
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _6297a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"_6298a_lg.jpeg
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _6299a_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter, _6300a_lg.jpeg
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Vivares, Francois efter Dughet Gaspard (Gaspard Poussin), kopparstick 1 par, landskap, _6301a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Darcis, Louis efter Vernet, Carle (egentligen Antoine Charles Horace), kopparstick, 2 st, handkolorerade, _6302a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,_6303a_lg.jpeg
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _6304a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal, _6305a_lg.jpeg
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980, _6306a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods, _6307a_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,_6308a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,_6309a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal, _6310a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti sparbössor; plast keramik mm, _6311a_lg.jpeg
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Böcker; Wright, Magnus & Henrik von, Svenska Fåglar, _6312a_8d8c3be1811ce79_lg.jpeg
Böcker; Wright, Magnus & Henrik von, Svenska Fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bok; Litchfield, Frederick, Pottery and Porcelian,_6313a_8d8c3bad7402643_lg.jpeg
Bok; Litchfield, Frederick, Pottery and Porcelian,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hålslag, metall och masonit, "Hålslaget Tolvan"_6314a_8d8c3bb207b3b90_lg.jpeg
Hålslag, metall och masonit, "Hålslaget Tolvan"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion, _6315a_8d8c3bb3b065b82_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Läsbord på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, _6316a_8d8c3b7db48ff4f_lg.jpeg
Läsbord på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _6317a_8d8c3b8626271ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Drewsen, Brita & Wiinblad, Björn för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, så kallade Gripsholmsfåtöljer, "Blekinge"_6318a_8d8c3b84c2bf8a6_lg.jpeg
Drewsen, Brita & Wiinblad, Björn för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, så kallade Gripsholmsfåtöljer, "Blekinge"
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Soffa, röd läderklädsel, så kallad Chesterfieldmodell, Olof Persson (OPE) Jönköping,_6319a_8d8c3b88b4d338c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Byrå, palisander med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, _6320a_8d8c3b8c58c693d_lg.jpeg
Byrå, palisander med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skyltdocka, bemålad konstmassa, 1970-80-tal, _6321a_8d8c3bb03e3f3b0_lg.jpeg
Skyltdocka, bemålad konstmassa, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Notställ, dubbelt/trippelt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft._6322a_8d8c3bb5c8565d4_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_6323a_8d8c3be2ba78a22_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _6324a_8d8c3be3c9f7194_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Svendsen, Frederik Vilhelm, olja, interiör, _6325a_8d8c3c01e4aa3cb_lg.jpeg
Svendsen, Frederik Vilhelm, olja, interiör,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_6326a_8d8c3c077745869_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_6327a_8d8c3c0bb3078e3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK