Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _11235a_lg.jpeg
289
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter, _11236a_lg.jpeg
290
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,_11237a_lg.jpeg
291
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _11238a_lg.jpeg
292
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition, _11239a_lg.jpeg
293
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning, _11240a_lg.jpeg
294
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_11241a_lg.jpeg
295
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, pastell, kvinna med parasoll, _11242a_8d9490f7359180d_lg.jpeg
296
Okänd fransk konstnär, pastell, kvinna med parasoll,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Liljefors, Lindorm, olja, skator i landskap,_11243a_8d9490ffdcd5b71_lg.jpeg
297
Liljefors, Lindorm, olja, skator i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Liljefors, Lindorm, olja, kråkor i landskap, _11244a_8d94910538af974_lg.jpeg
298
Liljefors, Lindorm, olja, kråkor i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindstrand, Dan, olja, stilleben med orkidéer,_11245a_8d94910baee2b61_lg.jpeg
299
Lindstrand, Dan, olja, stilleben med orkidéer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin, _11246a_8d9491137bed236_lg.jpeg
300
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Timmermans, Leon, olja, kustparti med fiskare, _11247a_8d949c9a93f0d70_lg.jpeg
301
Timmermans, Leon, olja, kustparti med fiskare,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hellberg, Gregor, olja, "Europafärjan IV 1967",_11248a_8d949c9e0e1b809_lg.jpeg
302
Hellberg, Gregor, olja, "Europafärjan IV 1967",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,_11249a_8d949ca159d27f4_lg.jpeg
303
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårpläjning,_11250a_8d949ca45cc6b7d_lg.jpeg
304
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårpläjning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högfeldt, Robert, akvarell, mexikan,_11251a_8d949caaffb96ad_lg.jpeg
305
Högfeldt, Robert, akvarell, mexikan,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan",_11252a_8d949cadf5442cb_lg.jpeg
306
Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models", _11253a_lg.jpeg
307
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arenhill, Åke, färglito, hukande akt, _11254a_lg.jpeg
308
Arenhill, Åke, färglito, hukande akt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par, _11255a_lg.jpeg
309
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pebaque, Carlos R för Gullaskruv, skulptur/brevpress, glas, _11256a_lg.jpeg
310
Pebaque, Carlos R för Gullaskruv, skulptur/brevpress, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, _11257a_lg.jpeg
311
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,_11258a_lg.jpeg
312
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,  _11259a_lg.jpeg
313
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt, _11260a_lg.jpeg
314
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _11261a_lg.jpeg
315
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva, _11262a_lg.jpeg
316
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Grandin, Svän, olja, gatuscen, _11263a_8d949cfa54074bb_lg.jpeg
317
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,_11264a_8d949cffd3bbf2b_lg.jpeg
318
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",_11265a_8d949d05fb2b8e2_lg.jpeg
319
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kohlmann, Ejnar, olja, landskap, _11266a_8d949d0b7bb163c_lg.jpeg
320
Kohlmann, Ejnar, olja, landskap,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Öfverström, Hugo, olja, trädgårdsmuren,_11267a_8d949d121c80241_lg.jpeg
321
Öfverström, Hugo, olja, trädgårdsmuren,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild", _11268a_8d949d1840ff649_lg.jpeg
322
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Schalin, Greta, olja, björnloka, _11269a_8d949d34cebaef1_lg.jpeg
323
Schalin, Greta, olja, björnloka,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Öfverström, Hugo, olja, "Höst vid Delsjön",_11270a_8d949d343d44dcf_lg.jpeg
324
Öfverström, Hugo, olja, "Höst vid Delsjön",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kullberg, Isak Fredrik, olja, talgoxar,_11271a_8d949d3375a61c0_lg.jpeg
325
Kullberg, Isak Fredrik, olja, talgoxar,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _11272a_lg.jpeg
326
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _11273a_lg.jpeg
327
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, glas, _11274a_lg.jpeg
328
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Anne för Orrefors, vaser, 4 st, glas, "Kantarell",_11275a_lg.jpeg
329
Nilsson, Anne för Orrefors, vaser, 4 st, glas, "Kantarell",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Martinez, Vincente för Lladró, figurin, porslin, "Shh, Quiet Puppy",_11276a_lg.jpeg
330
Martinez, Vincente för Lladró, figurin, porslin, "Shh, Quiet Puppy",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter, _11277a_lg.jpeg
331
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare, _11278a_lg.jpeg
332
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, Madonna, _11279a_lg.jpeg
333
Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, Madonna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter, _11280a_lg.jpeg
334
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_11281a_lg.jpeg
335
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål samt vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i violett och vitt underfång, _11282a_lg.jpeg
336
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål samt vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i violett och vitt underfång,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.