Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille", _11283a_lg.jpeg
337
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rydberg, Gustaf, olja, kanalparti,_11284a_8d94cf0fa07bfaa_lg.jpeg
338
Rydberg, Gustaf, olja, kanalparti,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form, _11285a_8d94aa7e84047f3_lg.jpeg
339
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,_11286a_8d94aa81be1943d_lg.jpeg
340
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,_11287a_8d94aa83f51a05f_lg.jpeg
341
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft, _11288a_8d94aa8a0e6b951_lg.jpeg
342
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Ivar, skulptur, patinerad brons på svärtad träsockel, "Grekisk krigare",_11289a_8d94aa8d66f1ff3_lg.jpeg
343
Johansson, Ivar, skulptur, patinerad brons på svärtad träsockel, "Grekisk krigare",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt, _11290a_lg.jpeg
344
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wesselhöft, Birthe, olja, höns, _11291a_lg.jpeg
345
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin, _11292a_lg.jpeg
346
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,_11293a_lg.jpeg
347
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,_11294a_lg.jpeg
348
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rathsman, Siri, färglito, komposition, _11295a_lg.jpeg
349
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,_11296a_lg.jpeg
350
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,_11297a_8d94ac1d81a5ec6_lg.jpeg
351
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Bacon, Francis, "Scripta in Naturali et Universali Philosophia",_11298a_8d94aa8f581e52b_lg.jpeg
352
Bok, Bacon, Francis, "Scripta in Naturali et Universali Philosophia",
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii", _11299a_8d94aa90e97d48c_lg.jpeg
353
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Kappius, Johann Erhardt, "Paolo di St Giuseppe Orationes", _11300a_8d94ab68b531f42_lg.jpeg
354
Bok, Kappius, Johann Erhardt, "Paolo di St Giuseppe Orationes",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok, Gibson, Edmund, "Julii Caesaris Portus Iccius Illustratus", _11301a_8d94ab6d3b573f2_lg.jpeg
355
Bok, Gibson, Edmund, "Julii Caesaris Portus Iccius Illustratus",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, _11302a_8d94ab5fb1833e9_lg.jpeg
356
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, _11303a_8d94ab5dfd87963_lg.jpeg
357
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, multipel, plast, komposition, _11304a_8d94ab60ca847bb_lg.jpeg
358
Strid, Hardy, multipel, plast, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Picasso, Pablo, efter honom, färglito, "Colombe bleu",_11305a_8d94ab621ad7703_lg.jpeg
359
Picasso, Pablo, efter honom, färglito, "Colombe bleu",
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition, _11306a_8d94ab63415aa91_lg.jpeg
360
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition, _11307a_8d94abbc4a7c84d_lg.jpeg
361
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pyk, Madeleine, färglitografier, 2 st, "Le Déluge" (Syndafloden) samt "Se sauve",_11308a_8d94abc0811149d_lg.jpeg
362
Pyk, Madeleine, färglitografier, 2 st, "Le Déluge" (Syndafloden) samt "Se sauve",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn", _11309a_8d94abbf676e78a_lg.jpeg
363
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition, _11310a_8d94ac1eba172ac_lg.jpeg
364
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,_11311a_lg.jpeg
365
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_11312a_lg.jpeg
366
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän, _11313a_lg.jpeg
367
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _11314a_lg.jpeg
368
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_11315a_lg.jpeg
369
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000', _11316a_lg.jpeg
370
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955_11317a_lg.jpeg
371
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _11318a_lg.jpeg
372
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",_11319a_lg.jpeg
373
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_11320a_lg.jpeg
374
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_11321a_lg.jpeg
375
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten, _11322a_lg.jpeg
376
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden, _11323a_lg.jpeg
377
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",_11324a_lg.jpeg
378
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Bok, Lorenz, Johann Friedrich, "Euclids Elemente",_11325a_8d94abee0d35c6a_lg.jpeg
379
Bok, Lorenz, Johann Friedrich, "Euclids Elemente",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok; Rufus, Quintus Curtius, "Q. Curtii RufiHistoriae Alexandri Magni"_11326a_8d94abefdf40451_lg.jpeg
380
Bok; Rufus, Quintus Curtius, "Q. Curtii RufiHistoriae Alexandri Magni"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Ortes, Giammaria, "Riflessioni sugli oggetti apprensibili..."_11327a_8d94abc46378b59_lg.jpeg
381
Bok, Ortes, Giammaria, "Riflessioni sugli oggetti apprensibili..."
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Godefroy, Jacques, "Opera Juridice Minora..."_11328a_8d94abc29ef2903_lg.jpeg
382
Bok, Godefroy, Jacques, "Opera Juridice Minora..."
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Lassenius Johannes, "Bybelsche Wierook"_11329a_8d94ac287f6c98d_lg.jpeg
383
Bok, Lassenius Johannes, "Bybelsche Wierook"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..."_11330a_8d94ac271751fd4_lg.jpeg
384
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..."
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.