Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Bok, de Carboneano, Phillippo, "Theologia Moralis Universa..."_11331a_8d94ac2509d3818_lg.jpeg
385
Bok, de Carboneano, Phillippo, "Theologia Moralis Universa..."
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..." tom I-IV,_11332a_8d94b6f941a1e05_lg.jpeg
386
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..." tom I-IV,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap, _11333a_lg.jpeg
387
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus, _11334a_lg.jpeg
388
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor, _11335a_lg.jpeg
389
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _11336a_lg.jpeg
390
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,_11337a_lg.jpeg
391
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, _11338a_lg.jpeg
392
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ahrle, Leif, olja, komposition,_11339a_lg.jpeg
393
Ahrle, Leif, olja, komposition,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,_11340a_lg.jpeg
394
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,_11341a_lg.jpeg
395
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _11342a_lg.jpeg
396
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok, Abbé Girard, "Synonymes Francois",_11343a_8d94ac21c33258a_lg.jpeg
397
Bok, Abbé Girard, "Synonymes Francois",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok, Buxtorff, Johannes, "Lexicon Hebraeicum et Chaldaicum",_11344a_8d94ac2046e7334_lg.jpeg
398
Bok, Buxtorff, Johannes, "Lexicon Hebraeicum et Chaldaicum",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok, Maister, Josef, "Veritates Aeternae",_11345a_8d94ac5be2739b3_lg.jpeg
399
Bok, Maister, Josef, "Veritates Aeternae",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kungligt bokband; Bornemann, Friedrich August, "Xenophontis de Expeditione Cyri Commentarii"_11346a_8d94ac581a29e9e_lg.jpeg
400
Kungligt bokband; Bornemann, Friedrich August, "Xenophontis de Expeditione Cyri Commentarii"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok, (om spelmissbruk!), Pâquier, Joost, "Pascasii Iusti De alea, libri duo"_11347a_8d94ac5cfb3cb94_lg.jpeg
401
Bok, (om spelmissbruk!), Pâquier, Joost, "Pascasii Iusti De alea, libri duo"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Blois, Louis de, "Ludovici Blosii... Operum", tom II, _11348a_8d94ac5e9bed7aa_lg.jpeg
402
Bok, Blois, Louis de, "Ludovici Blosii... Operum", tom II,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Rossi, Quirico, efter, "Quaresimale postumo del padre Quirico Rossi"_11349a_8d94ac5fb6be01c_lg.jpeg
403
Bok, Rossi, Quirico, efter, "Quaresimale postumo del padre Quirico Rossi"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok, Boxhorn, Marc Zuerius ed. "Caii Suetonii Tranquilli Quae Extant"_11350a_8d94ac7cda8c3ba_lg.jpeg
404
Bok, Boxhorn, Marc Zuerius ed. "Caii Suetonii Tranquilli Quae Extant"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok, Portus,  Aemilius, "Dionysii Halicarnassei Antiquitatum Rom. libri XI"_11351a_8d94ac7bedae009_lg.jpeg
405
Bok, Portus, Aemilius, "Dionysii Halicarnassei Antiquitatum Rom. libri XI"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, antik Teke (?),_11352a_lg.jpeg
406
Matta, antik Teke (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?)_11353a_lg.jpeg
407
Matta, old Hamadan (?)
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,_11354a_lg.jpeg
408
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,_11355a_lg.jpeg
409
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak, _11356a_lg.jpeg
410
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut, _11357a_lg.jpeg
411
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1", _11358a_lg.jpeg
412
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",_11359a_lg.jpeg
413
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, antik Ersari (?),_11360a_lg.jpeg
414
Matta, antik Ersari (?),
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,_11361a_lg.jpeg
415
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari", _11362a_lg.jpeg
416
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, komposition, _11363a_8d94acb2f098d0d_lg.jpeg
417
Lindström, Bengt, färglito, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",_11364a_8d94acb3ec5efe2_lg.jpeg
418
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition, _11365a_8d94acb82345ad9_lg.jpeg
419
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, "Bron över Seine",_11366a_8d94acb912df4cb_lg.jpeg
420
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, "Bron över Seine",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Harlekin",_11367a_8d94acb9d13c81b_lg.jpeg
421
Olson, Axel, färglito, "Harlekin",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,_11368a_8d94acc826357bc_lg.jpeg
422
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Uppbrott",_11369a_8d94acc8ebad8fb_lg.jpeg
423
Jonson, Sven, färglito, "Uppbrott",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition, _11370a_8d94acc9aac0861_lg.jpeg
424
Jansson, Rune, färglito, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist, _11371a_8d94acb82a14c75_lg.jpeg
425
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_11372a_8d94b59e9e4f243_lg.jpeg
426
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herdestav, trä med metallbeslag, 1800-tal, _11373a_8d94b5a01e03ca5_lg.jpeg
427
Herdestav, trä med metallbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stilettkäpp, trä och horn med metallbeslag, _11374a_8d94b5a7ff36f19_lg.jpeg
428
Stilettkäpp, trä och horn med metallbeslag,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Quistgaard, Jens Harald, spatserkäpp, palisander med läderrem, _11375a_8d94b5a913ea4e1_lg.jpeg
429
Quistgaard, Jens Harald, spatserkäpp, palisander med läderrem,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,_11376a_8d94b5a9f802455_lg.jpeg
430
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Käpp, hajryggrad (!) och ben, _11377a_8d94b5ab053eeeb_lg.jpeg
431
Käpp, hajryggrad (!) och ben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_11378a_8d94b5ac0be07bf_lg.jpeg
432
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.